Bugüne dair nedense bir yazı yazasım geldi. Aslında epeydir biriktiriyorum ya… Haydi hayırlısı bakalım!

Aylardan Şubat olmuş… Yıl desen 2013… Hani nerede o eski soğuk şubat ayları diye de içimden geçirmiyor değilim çoğu kez bu baharımsı günlerde.

Eskiden soba başında yaptığımız o sıcak muhabbetler gelir aklıma çoğu kez… O zaman anne baba hayatta, hayatla yeni yeni tanışıyoruz… Yeni yeni büyüyoruz… Kışlar daha soğuktu ama insanlar şimdiki gibi de değildi… Komşu komşunun külüne muhtaçtı, şimdi gaz alıyoruz! İçilen Türk Kahveleri, sohbetler, okunan kitaplar/dergiler, dinlenen plaklar, kasetler… 80’li, 90’lı yılların verdiği huzurla yatardık yataklarımıza, he bir de TRT’nin İstiklal Marşı eşliğinde de kapanırdı sinemamız.

Diyorum ya, her şey daha farklıydı… Hey gidi evlat, buralar tarla, üzüm bahçesiyken diye de devam eden sözler var şimdi mesela. Hep gülesim gelir ancak gerçekten de öyleymiş… Yükselen binalar bir çırpıda silmiş o yeşilliği… Ne acı!

Sevgi, saygı, güven, sadakat en yüksek seviyede o yıllarda… İnsanlar daha mutlu, huzurlu ve sağlıklı… Değer bilen insanlar, sağlıklı kafalar, güzel düşünceler… Tıpkı peri masalı gibi… Sahte olmayan ilişkiler!

Gelelim bugüne… Evet bugün 14 Şubat…

Kökeni, Roma Katolik Kilisesi‘nin inanışına dayanan bugün, Valentine ismindeki bir din adamının adına ilan edilen bir bayram günü olarak ortaya çıkmış.

Günümüzde, bazı toplumlarda sevgililerin birbirine hediyeler aldığı, kartlar gönderdiği özel bir gün olarak devam etmektedir. Tahminlere göre 14 Şubat günü, tüm dünyada 1 milyar civarında kart gönderilmektedir. Bunun yanı sıra hediye alımlarından kaynaklı piyasada satışlar artmaktadır.” (http://tr.wikipedia.org/wiki/Sevgililer_G%C3%BCn%C3%BC)

Sevgililer Günü’ymüş, bilmem ne günüymüş, bunlar da kapitalizmin aptal oyunları bence… Para, gösteriş tuzağından başka bir şey değil… Bizim halkımız da çok sever böyle şeyleri… Halbuki her gün sevginizi, saygınızı göstermelisiniz… Öyle değil mi? Yine de herkesin mübarek sevgililer günü kutlu olsun demekten alamıyorum kendimi bu 14 Şubat gününde…

Ve söylenecek sözü olanlara, yazılacak bir iki satır yazısı olanlara da benden bir iki satır… Hislere tercümanlık iyidir.

Seviyorsanız söylemekten korkmayın… İki kelimelik bu güzel cümleyi çok görmeyin. “Seni Seviyorum” demek hiç de zor değil!

Bakışlarınızla da anlatmalısınız. Anlamıyorsa yapacak bir şey yok, bırakın anlamasın!

Aşıksanız aşkınıza sahip çıkın… Bir kalemde silmeyin… Olur olmadık yere kalp kırmayın!

Ve zamana yenik düşmeyin… Anlarınızı yaşayın… Sanki bir daha yaşamayacakmışçasına… Hiç göremeyecekmişçesine… Bakın ve görün taparcasına! Duyun! Hissedin!

Sıralı öğütler gibi oldu. Biliyorum, sadece tahammül edemiyorum hayatı boyunca bile bir kere güzel kelam etmemiş binlerce insanı düşünerek…

Hoşgörünün, aşkın, sevginin olduğu nice günler dileğiyle…

Sevgilerimle…

2

About Nagihan Şekercioğlu

24 Şubat 1981 tarihinde Adapazarı’nda doğdu. İlk, orta, lise ve üniversite eğitimini Sakarya’da sürdürdü. Doğayı, insanları, kısacası yaşamı keşfetme arzusuna fotoğraf eklendiğinden beri büyülü dünyaya farklı bir bakış açısıyla bakmaya başladı. Hayata vizörden bakmak… “IŞIK”, fotoğraf tutkunları için ne kadar önemliyse, bilgi de o kadar önemliydi O’nun için… Ailesinin ve aile büyüklerinin büyük desteği ile fotoğraf deneyimlerini kazandı. Camera Obscura’nın, fotoğrafın büyüsünü hareketli görüntü bilgileriyle yoğurduğu, sayısal görüntünün hayatında olan yerini öğrendiği, sinemadan, heykele, mimariden, ebruya, resme, kısaca bir bütün olan tüm görsel kültür dallarına tanık olduğu için çok şanslı olduğunu belirtmek istemektedir. Açılan yeni ufuklar, pencereler, değişen bakış açıları… Ve en önemlisi hayatına kattığı değer… Yaşamın büyüsüyle insanı anlayan, yorumlayan büyülü dünyada çalışmalarına devam etmektedir. “Hayata vizörden bakmak… Bakıp görebiliyor, görüp hissedebiliyor, hissedip bunu kalpten yaşıyor, paylaşıyorsak eğer çok şanslıyız demektir. Bir parça ekmeğin değerini bilen ve onu paylaşan, ne olursa olsun hayata gülümseyen iyi niyetli insanlarız. Şükürler olsun.” Nagihan ŞEKERCİOĞLU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s